I. ÁLTALÁNOS TUDNIVALÓK AZ ERASMUSRÓL
II. KIUTAZÓ HALLGATÓKNAK
III. KIUTAZÓ OKTATÓKNAK
I. ÁLTALÁNOS TUDNIVALÓK AZ ERASMUSRÓL 1995-ben indult az Európai Unió Socrates programja, amely az oktatás minden szintjét - az óvodai képzéstől, a köz- és nyelvoktatáson át a felnőttoktatásig - támogatja. Ezen belül az Erasmus (European Community Action Schemes for the Mobility of University Students) program kifejezetten a felsőoktatási intézmények fejlesztési törekvéseit segíti. A magyar felsőoktatási intézmények először 1997-ben adhattak be pályázatot az Erasmus programban való részvételre. 2007-től az Erasmus a Lifelong Learning (LLP) program keretei között működik. 2. Erasmus program a Nyíregyházi Főiskolán A LLP Erasmus program, hasonlóan a Tempus programhoz, felsőoktatási intézmények európai együttműködését, közös oktatási tevékenységek és oktatói, hallgatói cserék végrehajtását támogatja. A LLP Erasmus a programban résztvevő országok által befizetett hozzájárulásból, valamint a végfelhasználók biztosította kiegészítő forrásokból finanszírozódik. Kétoldalú szerződések alapján a koordinátor-intézményben az ezzel a feladattal megbízott személy (az intézményi Erasmus koordinátor) állítja össze az Intézményi Szerződést, amely tartalmazza a tervezett hallgatói hónapok és oktatói hetek számát. A Nyíregyházi Főiskola (illetve akkori jogelődje, a BGYTF) először az 1999/2000-es tanévben nyújtott be intézményi pályázatot az Erasmus programra. Erasmus hallgatói mobilitás - tanulmányi:
Erasmus hallgatói mobilitás - szakmai gyakorlat:
Erasmus oktatói mobilitás:
Erasmus adminisztratív személyzeti mobilitás:
A külföldi hallgatók országonkénti mobilitása: A táblázat megtekinthetőitt. A Nyíregyházi Főiskola Erasmus koordinátora: Máthé Katalin - katalin.mathe@nyf.hu Ügyintéző szerv: Nemzetközi Kapcsolatok Iroda - international.center@nyf.hu 1. Mit jelent „Erasmus diáknak” lenni? Az Erasmus diák az az egyetemi vagy főiskolai hallgató, aki az Erasmus program keretében valamely európai országban tanulhat legalább három hónapig, de maximum egy évig, és ehhez számára a program ösztöndíjat folyósít. Aki magyar állampolgár (illetve regisztráltan tartózkodik Magyarországon); aki beiratkozott hallgatója valamely államilag elismert diplomát adó intézménynek; aki befejezte felsőfokú tanulmányainak első évét; aki a tanszéke által kiírt és elbírált pályázaton nyert. 3. Milyen juttatásokban részesülhet egy Erasmus diák? Minden Erasmus diák mentesül a fogadóintézményben a tandíj fizetése alól, illetve nem kell fizetnie az intézmény által nyújtott szolgáltatásokért (beiratkozás, vizsgadíj, laboratóriumok, használata stb.). A legtöbb esetben - de nem kötelező érvényűen - a hallgatók Erasmus ösztöndíjban részesülnek. Az ösztöndíj mértéke - az intézmény nagyságától, az utazó diákok számától stb. függően - igen változó lehet. 4. Hol és hogyan kell pályáznod, hogy te is Erasmus diák lehess? A pályázati kiírásokat minden év márciusától érdemes figyelni a Nemzetközi Kapcsolatok Iroda honlapján (http://nkkerasmus.nyf.hu). A beadandó pályázatok formáját és a pályázat beadásának helyét szintén az intézmény határozza meg. Ebben segítséget a kari/tanszéki Erasmus koordinátorok nyújtanak. 5. Hol és hogyan juthatsz bővebb információhoz az Erasmus programról? A TEMPUS Közalapítvány honlapjáról, mely számos egyéb Európai Uniós programnak is a magyarországi gondozója: www.tpf.hu . 6. Megválaszthatod-e, hogy hol szeretnél tanulni, mint Erasmus diák? Bizonyos értelemben nem, mivel csak olyan külföldi felsőoktatási intézményekben lehet tanulni, amellyel az intézménynek erre vonatkozólag szerződése van. Bizonyos értelemben viszont igen, hiszen a rendelkezésre álló lehetőségek közül Te választhatod meg az érdeklődésednek és nyelvtudásodnak legmegfelelőbbet. 7. Mik a kiutazó hallgató feladatai?
8. Milyen dokumentumokkal találkozhatsz az Erasmus program során?
Valamennyi dokumentum eredeti példányát a Nemzetközi Kapcsolatok Iroda iktatja. A szakmai gyakorlattal kapcsolatos pályázatot egy időben írjuk ki a többivel, de folyamatosan pályázható. A szakmai gyakorlat helyét a hallgatónak kell megkeresnie. Információt a Nemzetközi Kapcsolatok Iroda munkatársaitól lehet kérni. 10. Az Erasmus hallgatók jogai és kötelezettségei Erasmus státusz illet meg minden olyan hallgatót, aki megfelel az Erasmus program által támasztott feltételeknek, és akit intézménye kiválaszt arra, hogy egy külföldi partnerintézményben tanulmányokat folytasson. Mindkét intézménynek az Európai Bizottság által adományozott Erasmus University Charter-rel kell rendelkeznie. Az Erasmus diákot a következő jogok illetik meg:
Az Erasmus diák kötelezettségei:
Mi a teendő probléma esetén?
Tempus Közalapítvány / LLP Nemzeti Iroda: www.tpf.hu . Erasmus intézményi koordinátor: Máthé Katalin - katalin.mathe@nyf.hu
1. Mit jelent a külföldi oktatói mobilitás? Az Erasmus program keretében az Európai Unió országainak valamely felsőoktatási intézményében lehet oktatási tevékenységet folytatni. A kint tartózkodás időtartama nincs időhöz kötve, de minimum 5 tanítási órát kötelező megtartani. Az oktatói mobilitás célja a partnerintézmény szakos tanrendjébe illeszkedő előadások, szemináriumok megtartása, illetve a partnerintézménnyel való szakmai kapcsolat további építése, különös tekintettel az Erasmus program tantervfejlesztési tevékenységeire. 2. Ki lehet Erasmus oktató?
3. Milyen juttatásokban részesülhet egy oktató az Erasmus program keretében? Az Erasmus oktatók támogatásban részesülnek külföldi útjuk során. A támogatás mértéke a külföldi oktatási periódus hosszától, a fogadó országtól függően igen változó lehet. Az Erasmus támogatás mellett még szükség lehet kiegészítő forrásokra is. 4. Hol és hogyan kell pályázni? A pályázati kiírásokat minden év márciusától érdemes figyelni a Nemzetközi Kapcsolatok Iroda honlapján. A pályázati űrlapot és a pályázati kiírást az iroda határozza meg, szakmai segítséget pedig a kari/tanszéki Erasmus koordinátorok nyújtanak. 5. Hol és hogyan juthat bővebb információhoz az Erasmus programról? A TEMPUS Közalapítvány honlapjáról, mely számos egyéb Európai Uniós programnak is a magyarországi gondozója: www.tpf.hu . 6. Megválaszthatja-e, hogy hol szeretne oktatni, mint Erasmus vendégoktató? Bizonyos értelemben nem, mivel csak olyan külföldi felsőoktatási intézményekben lehet oktatni, amellyel az intézménynek erre vonatkozólag szerződéses van. Bizonyos értelemben viszont igen, hiszen a rendelkezésre álló lehetőségek közül kiválaszthatja az érdeklődésének és nyelvtudásának legmegfelelőbbet. Szerződéses partnereink listáját lásd ITT. 7. Mik a kiutazó oktató feladatai?
Visszaérkezéskor az oktató köteles leadni a külföldi intézmény által adott eredeti dokumentumokat, igazolásokat, illetve az oktatói on-line beszámolót el kell küldenie a Tempus Közalapítványnak. 8. Milyen dokumentumokkal találkozhat az Erasmus program során?
Valamennyi dokumentum eredeti példányát az intézmény LLP/Erasmus koordinátora iktatja. 1. Mit jelent a külföldi személyzeti mobilitás? A munkatársak képzésének általános célja kétféle támogatási lehetőséget nyújt: 1. Felsőoktatási intézmény munkatársainak mobilitása egy külföldi vállalathoz vagy vállalat munkatársának mobilitása egy felsőoktatási intézménybe A személyzeti mobilitásban a kiutazó dolgozó felveheti egyik partnerintézményünkkel a kapcsolatot, vagy maga kereshet külföldi kapcsolatot (céget, vállalkozást, felsőoktatási intézményt stb.). Adminisztratív, oktatói és nem oktatói személyzet. 3. Hol és hogyan kell pályázni? A pályázati kiírásokat minden év márciusától érdemes figyelni a Nemzetközi Kapcsolatok Iroda honlapján. A pályázati űrlapot és a pályázati kiírást az iroda határozza meg, szakmai segítséget pedig a kari/tanszéki Erasmus koordinátorok nyújtanak. A támogatás odaítélésének feltétele, hogy a küldő és fogadó fél által jóváhagyott munkatervet nyújt be a pályázó. A munkaterv tartalmazza a mobilitás célját, programját és várható eredményeit. 4. Hol és hogyan juthat bővebb információhoz az Erasmus személyzeti mobilitás programról? A TEMPUS Közalapítvány honlapjáról, mely számos egyéb Európai Uniós programnak is a magyarországi gondozója: www.tpf.hu 5. A személyzet képzésének jogviszonyai – munkaterv 6. Személyzet mobilitása támogatási szerződés – pénzügyek A támogatás a külföldi tanulmányút, illetve a személyzeti képzés időtartamára vonatkozó utazási és megélhetési költséghez való hozzájárulás. Gondoskodni az utazásról, repülőjegy foglalásról, stb. Visszaérkezéskor a kiutazó köteles leadni a külföldi intézmény által adott eredeti dokumentumokat, igazolásokat illetve beszámolót kell küldenie a Tempus Közalapítványnak és egy példányt aláírva eljuttatni a Nemzetközi Kapcsolatok Irodának. 8. Milyen dokumentumokkal találkozhat az Erasmus program során? Személyzeti szerződés: a küldő intézmény ösztöndíjban részesíti a kiutazót, melyről szerződés készül. Ez pontosan rögzíti a külföldi intézményben eltöltött idő hosszát, a fogadó intézményt és a megítélt ösztöndíj nagyságát. A szerződés 2 eredeti példányban készül. Igazolás a kint tartózkodás időtartamáról. Erasmus személyzeti mobilitásról szóló kiadvány megtekinthető itt. Valamennyi dokumentum eredeti példányát az intézmény LLP/Erasmus koordinátora iktatja. |